Hírek

Meghívó a VSZOE szakács szekciójának szakmai egyeztetésére

2016.01.08 21:57

Tisztelt kollégák!

Tájékoztatunk benneteket, hogy a VSZOE szakács szekciója szervezésében 2016.01.23.-án szombaton 10.00 órai kezdettel tanácskozást tartunk a szakács oktatás aktuális kérdésiéiről, a budapesti Dobos C József Vendéglátóipari Szakiskolában.

Szeretettel várunk minden kedves egyesületi tagot és minden érdeklődő kollegát. A helyszínen lehetőség lesz a belépésre és a 2016 évi tagdíj megfizetésére is. (Az éves tagdíj változatlanul 6 000 Ft.).

A technikai előkészületek érdekében mindenkit arra kérünk, hogy részvételi szándékát legkésőbb január 15-éig jelezze Molnár György szekció vezetőnek a:   molnar.dobosvsz@gmail.com e-mail címre, Tel: 06305791803

Tervezett napirendi pontok:

  • A rendezvény megnyitása, és a napirendi pontok ismertetése.
  • Beszámoló az egyesület helyzetéről és az elvégzett, valamint az aktuális feladatokról. előadó: Zsolnay Gábor VSZOE elnök
  • Tájékoztató a szakács szakképzésben az SZVK és központi program a 2016-2017-es tanévtől várható főbb változásairól
  • Meghívott vendég előadása a XXI. századi gasztronómiai trendekről, irányzatokról, divatról (Az előadó személyéről időben tájékoztatást fogunk adni.)
  • Szünet
  • Szakmai vitafórum Molnár György vezetésével az alábbi és az általatok előzetesen javasolt további témakörökben:
    • Észrevételek és ajánlások a tankönyv tartalmával kapcsolatban (Ki mit tart feleslegesnek és ki mit hiányol a tankönyvből?)
    • Miután a tankönyvnek a központi programmal összhangban kell lennie ezért a szűkös mozgáséren túl ki milyen egyéb tananyagfejlesztést lát szükségesnek?
    • Milyen lépéseket és tartalmi kereteket látunk szükségesnek egy országosan egységes vizsgatartalom vagy kerettartalom ajánlás létrehozására.  Vagy egyáltalán mit szóltok ehhez a témához.

Ahhoz, hogy megfelelően elő tudjunk készülni és a vitafórum ne válják parttalanná, kérünk mindenkit, hogy a felvetett témakörökben vagy a további kérdéseiket felvetéseiket írják meg nekem a fent megadott e-mail címre.

Várjuk a jelentkezéseket és a reméljük, hogy minél nagyobb létszámban fogunk találkozni.

Köszönt mindenkit

Molnár György

Meghívó a VSZOE cukrász szekció szakmai egyeztetésére

2016.01.08 21:55

Kedves Kolléga!

Szeretettel meghívunk a Vendéglátó Szakmai oktatók Országos Egyesülete szervezésében a cukrász szekció szakmai egyeztetésére.

Időpont: 2016.01.23 10.00 óra

Helyszín: Dobos C. József VSZI

1134 Budapest, Angyalföldi u.11.

Részvételi szándékod kérlek jelezd az erdelyine.k.rita@dobosvsz.sulinet.hu e-mail címen vagy a 70/77-95-917 telefonszámon.

Tervezett program:

  • Szakmai nap megnyitása közösen a szakács szekcióval
  • Napirendi pontok elfogadása
  • A Magyar Élelmiszerkönyv Hagyományőrző cukrászipari termékek c. fejezetének változásinak ismertetése és az oktatásba történő bevezetése
  • A várhatóan 2016.09.01-én bevezetendő SzVK változásinak ismertetése
  • Cukrász szakoktatók részére igénybe vehető tanfolyamok, gyakorló helyek egyeztetése
  • Egyéni kérdések és felvetések megbeszélése

Ha észrevételed, egyéb témafeltevésed lenne kérjük jelezd , hogy felvehessük a programba.

Megjelenésedre feltétlen számítunk!

 

Erdélyiné Kiss Rita és Gyenge Csaba

https://www.turizmusonline.hu/friss/cikk/__visszahozni_a_pincer_szakma_becsuletet?utm_source=newsletter&utm_medium=vendeg__hotel_hirlevel&utm_campaign=15483

2015.12.07 22:47

'Visszahozni a pincér szakma becsületét!'

Ezúttal a pincérszakma jövője került napirendre a Vendéglátóipari Szakmai Oktatók Országos Egyesületének (VSZOE) és a Magyar Éttermi Mesterek Klubjának együttesen szervezett ülésén a Dobos C. József szakiskolában.

 

Az ülés első számú célja a pincértanulóknak oktatandó tananyag egységesítése volt, hogy a kollégák a különböző vizsgákon, versenyeken egyforma elvárásokat tudjanak támasztani a tanulók felé. Az esemény jelentőségét az is mutatja, hogy szombat délután 34 kiváló gyakorló pedagógus jelent meg az ország minden tájáról (Szeged, Gyöngyös, Sopron, Gödöllő, Vác, Zsámbék, Szolnok, Kecskemét, Felcsút, Baja, Budapest, Szekszárd), hogy a tavaly júliusban megkezdett munkával tényleges eredményeket érjenek el, ezúttal a pincér szakoktatás területén.

Tóth Gábor, a tavaly júliusban megalakult VSZOE alelnöke bevezetőjében kifejtette, hogy komoly problémák vannak a pincérképzés területén. Nem elég, hogy országosan is hiány van a pincérekből, egyre kevesebb a pincér tanuló és nem oly régen voltak olyan hangok, amelyek még a pincér szakma létjogosultságát is megkérdőjelezték. Az utóbbi években többször alakították át a középfokú vendéglátó szakképzés számos elemét (szerkezetét, vizsgakövetelményeit, vizsgarendjét, a képzés tartalmát stb.).

Jelenleg nincs megfelelő étel és italismeret, holott ennek egyre nagyobb jelentősége van. A vendéglátóhelyeken tisztában kell azzal lenni, hogy a pincér mit visz ki a vendég elé, gondoljunk csak a legutóbbi uniós rendelkezésre, miszerint a vendéget többek között fel kell világosítani az ételekben előforduló allergizáló allergén anyagokról is.

Problémát jelent az is, hogy a pincérszakmában tanítandó elemeket más társszakmák kezdték átvenni: új trendeket teremtenek a borászok, borászatok, pálinkafőzdék és a kávé biznisz szereplői. Rengeteg, a pincérszakmára épülő divatos képzést indítottak az utóbbi időben a sommelier-től, baristától kezdve a mixer képzésig. A legfőbb probléma azonban, hogy ezen képzések alatt egy sor fontos ismeretet nem sajátítanak el a tanulók (pl. többek között terítést vagy étrend-összeállítást, de nincs általános élelmiszer, étel-és italismeretük sem) ugyanakkor ezekből a gyorstalpaló tanfolyamokból kerülnek ki manapság a jövő pincérjei.

Balogh István az Éttermi Mesterek Klubjának elnöke elmondta, hogy a mesterképzésben sincsenek jó tapasztalataik. Itt a legfőbb probléma, hogy mivel törvény írja elő, szükségből és kötelességből történik a vizsgázás, ezért nem mindenhol tartják be a mestervizsga előírásait. Ebben a kérdésben a kamarával való összefogást sürgeti a szakember, ugyanis a minőség emelése csak a folyamatos ellenőrzésekkel biztosítható. „Célunk, hogy visszahozzuk a pincér szakma becsületét!”- fűzte hozzá a szakember.

Zsolnay Gábor elnök is az együttműködésre hívta fel a figyelmet. „Együtt nagyon nehéz, de egyedül lehetetlen!” hangsúlyozta, és a VSZOE által kínált előnyökre hívta fel a pedagógusok figyelmét. Elkészült a VSZOE weboldala, ahol folyamatosan osztanak meg a minőségi oktatáshoz szükséges hasznos tartalmakat, tananyagokat, feladatlapokat, feladatszerkesztő. anyagokat és módszertani segédleteket. A honlap működését a befizetett tagdíjakból tudják biztosítani, melyre minden év június 30-ig kell regisztrálni. A VSZOE elnöke kiemelte, az egyik legfontosabb feladatnak tartják a duális képzésre épülő, triális szakképzés feltételeinek visszaépítését az oktatásba. Csak ez segíthet abban, hogy a különböző munkahelyeken zajló foglalkoztatás eltérőségeit legalább részben egalizálni lehessen a képzésben.

A találkozón megjelent Vomberg Frigyes, a 2015-ös Bocuse d'Or világbajnokság magyar csapatkapitánya, a 2016-os európai döntő egyik szervezője is, aki a legújabb trendek bemutatásával segíti a pincér oktatók szakmai felkészültségét.

A Nemzeti Egység Klaszter vezetője, Asztalos István szintén felajánlotta a szervezet segítségét. Az ernyőszervezetként működő Klaszter célja a különféle területeken jelentkező problémák összefogása, javaslatok kidolgozása és a döntéshozók felé történő közös képviselet.

A célok kitűzését és az együttműködés összehangolását követően megkezdődött a tényleges szakmai tanácskozás a tananyag minőségi fejlesztéséről, valamint a pincér szakoktatás aktuális kérdéseiről.

 

Oldalas magazin- Pincér szakmai egyeztető fórum

2015.12.07 19:53

A mai napon megtartotta ülését az első magyar pincér szakmai egyeztető fórum az Éttermi Mesterek Klubja és a Vendéglátó Szakmai Oktatók Országos Egyesülete szervezésében, a Schnitta Egyesület támogatásával. A rendezvényre az ország egész területéről jöttek a kiváló szakoktatók. Felemelő érzés volt a Szolnokról, Kecskemétről, Gyöngyösről, Szegedről, Bajáról, Nyíregyházáról, Sopronból, Budapestről, Zsámbékról, Gödöllőről, Vácról érkező kollégák látványa. Sikeres napot zárhattak, ugyanis nagyon sok szakmai kérdésben sikerült megegyezniük, amivel talán elősegíthették a pincér szakma oktatásának egységességét. A tagság önmérsékletet tanúsított, gyorsan, precízen folyt az egyeztetés. Megegyeztek abban, hogy ez egy jó kezdet volt arra, hogy a szakmai összefogást erősítsék, és mindenképpen ajánlatos a további, széleskörű együttműködés, egyeztetés, amely leteheti, egy új, modernizált tananyag alapjait.

Minden jog fenntartva! © Oldalas magazin 2015.12.05

 

Holló Tamás gyászjelentés

2015.11.23 19:42

Holló Tamás gyászjelentés
Fájdalommal tudatjuk, hogy Holló Tamás, az egykori Pannónia Szálloda és Vendéglátó vállalat munkatársa, a Danubius Hotels margitszigeti szállodáinak volt éttermi igazgatója, majd nyugdíjba vonulásáig a Budapesti Európai Ifjúsági Központ szálloda igazgatója, szakmai tanár és szakvizsga elnök, 2015. november 11-én meghalt. 73 éves volt.
Temetése 2015. november 26-án, csütörtökön 09:45 órakor az Óbudai Temetőben lesz.
A Gyászoló Család

 

Holló Tamás életútja
Holló Tamás 45 aktív évet dolgozott a vendéglátásban.
Szakmai pályafutását 1961-ben kezdte az egykori Pannónia Szálloda és Vendéglátó Vállalatnál.
Előbb termelői területen, mint chef dolgozott az Apostolok és a Szófia Étteremben, a szántódi Révcsárdában, majd a Nemzeti Szállodában. Később az értékesítés területén, mint üzemeltető igazgató tevékenykedett, majd a Danubius Hotels Group margitszigeti szállodáinak éttermi igazgatója volt.
Aktív pályafutását a Budapesti Európai Ifjúsági Központ szálloda igazgatójaként fejezte be.
A magyar gasztronómiát többször képviselte és vitte sikerre külföldön is, Perutól Tokióig és számos európai nagyvárosban .
Szaktanárként részt vett a szakképzésben. Szakmai versenyek zsüritagja volt.
A BKIK és az NSZFI felkérésére szakvizsga elnökként és vizsgabizottsági tagként tevékenykedett.
Igényesen, elkötelezetten végezte feladatát.
Magas szintű szakmai hozzáértése, korrekt emberi magatartása, becsületessége, tisztessége miatt mind a vendégek, mind munkatársai, tanitványai nagyra becsülték, tisztelték és szerették.
Családi élete példás volt. Két felnőtt leánya és hat unokája van.
Holló Tamás 73 évet élt.

Zsolnay Gábor

2015.11.17 22:38

Ettersstad videregaende skole partnereket keres

2015.11.17 21:43
Felhívás!!!!!!!!!!!!

Az oslói Ettersstad videregaende skole (vendéglátóipari szakiskola)magyarországi partnereket keres mobilitási programjának kibővítéséhez. A szakmai gyakorlattal egybekötött iskolalátogatásra 14-18 év közötti diákok jönnének, akiknek elhelyezéséről, gyakorlati helyéről és iskolai oktatáson való részvételéről kellene gondoskodni kb. 3 hét időtartamban.
A projekt a jövő évben kerülne megvalósításra. 
Minden felvilágosítással Vojtek Éva áll rendelkezésre.
Elérhetősége: avojtek20@gmail.com, telefon +36 30 912 35 11

HVG-Szakképzésről

2015.07.26 22:27

„A kilencosztályos iskola ötlete csak alibifoci”

 

Utolsó frissítés:

Szerző:

Címkék: oktatás; szakiskola; kilencosztályos iskola; Radó Péter;

„Azt érzékeltük, hogy mindegy, mit írunk, a döntéshozók úgysem hallgatnak a szakmára" – indokolja Radó Péter kutató, egyetemi oktató, miért hagytak fel tavaly társával, Setényi Jánossal OktpolCafé nevű szakmai blogjukkal. Az oktatási szakértő a HVG-nek beszélt a szakiskolai képzés erőltetésének hatásairól, pedagógushiányról, iskolai összevonásokról, kilencosztályos iskoláról.

Fotó:

HVG: Sorra váltják le a szakiskolák igazgatóit, miután a nemzetgazdasági tárca alá sorolják ezeket az intézményeket. A szakképzés minőségének javítása okán történik mindez?

Radó Péter: Az igazgatók lecserélése 2011 óta folyamatosan zajlik. Amint lejár a mandátumuk, azonnal „rendes kádert” ültetnek a helyükre. Az átvett szakképző intézményekben ezt most az NGM felgyorsítja, mert valószínűleg az erőforrástárca által kinevezett igazgatókat sem tartja elég megbízhatóknak. Pedig már jó ideje nincs komoly döntési felhatalmazásuk, a rendszer működtetése szempontjából viszont kulcsfontosságú, hogy a hivatalok és a pedagógusok között az előbbiekhez lojális tisztviselők közvetítsenek. Aki most iskolaigazgatónak megy, annak többnyire nincs szakmai ambíciója, valódi hatásköre, szakmai programja; nem vesz fel, nem rúg ki és nem minősít pedagógusokat, nem tud arculatot adni az intézménynek. Ez kontraszelekció, ami nemhogy javítaná a minőséget, de teljesen leépíti a rendszert.

HVG: Klebelsberg Iskolafenntartó Központ lényegében megbukott, hónapok óta szinte fizetésképtelen. Jobb lesz, ha a szakképző iskolákat több kisebb centrum felügyeli?

R.P.: A gazdasági tárcánál azt találták ki, hogy a Klik-típusú nagy fenntartó válságtömeg helyett úgynevezett szakképzési központokat hoznak létre. Ez még nagyobb dráma. A szerencsétlen kijelölt szakképzők kapnak egy-egy gazdasági igazgatót, de azt nem tudni, miből fognak gazdálkodni. A Klik amúgy is brutálisan – és mellesleg szándékosan – alulfinanszírozott, képtelenség bármennyit is átemelni a költségvetéséből a szakképzésre, a kormány pedig aligha ad rá pluszpénzt.

Fotó:

HVG: Évek óta nehéz Magyarországon jó szakmunkást találni, vagyis ami eddig volt, az is hibás koncepciónak bizonyult. Miért?

R.P.: A szakiskola jó ideje ülepítőedényként működik. Mindig is elképesztő volt a szelekció a magyar oktatási rendszerben, s már a nyolcvanas években készült szociológiai kutatásokból is az derült ki, hogy családi hátterük szerint kerülnek a tanulók egyik vagy másik iskolatípusba. A kilencvenes években bevezetett fejkvótaalapú finanszírozás érdekeltséget teremtett, hogy minden gyereket beiskolázzanak, ennek az lett a vége, hogy az általános iskolában gyakorlatilag megszűnt a lemorzsolódás. A szakképzés viszont a hátrányos helyzetűek lerakóhelyévé vált. Az oktatáspolitika a hátránykompenzáció feladatával is terhelte a szakiskolákat, ekkor jött be a 2 + 2 éves képzés. Később, a kudarcok hatására, ezt az elvárást az oktatásirányítás gyengítette. 2010-ben aztán az új kormány teljesen lebutította a szakképzést, kimondva, hogy annak egyetlen feladata van: a szakmára felkészíteni a fiatalokat. Emiatt mennyiségi értelemben a szakmunkásképzés kibocsátása bőséges ugyan, de minőségi értelemben brutális a hiány. Főleg azért, mert a szakiskolába kerülők alapkészségei drámai mértékben fejletlenek. A tizedikes szakmunkástanulók átlagos szövegértési szintje alacsonyabb, mint az általános iskolák hatodikosaié. Az általános iskola végén ugyanis sosem voltak kimeneti elvárások, a bizonyítvány csak azt igazolja, hogy valaki sokat ült iskolában. Utána a szakiskola végén, általános kompetenciák tekintetében ugyanez a helyzet.

HVG: Már nem is zaklatják a szakiskolásokat, egy héten egyetlen közismereti órájuk van.

R.P.: Így végképp egyszer használatos szakmunkások képződnek! Ahhoz, hogy valaki jó hegesztő legyen, valóban nem kell a másodfokú egyenletek megoldóképletét tanulnia, de nem is az a válasz, hogy akkor egyáltalán ne tanítsunk neki matematikát vagy irodalmat! Ahelyett, hogy nekiálltak volna intenzíven fejleszteni az általános oktatás minőségét, egyszerűen kiiktatták a közismereti tárgyakat. Nem csoda, ha az innen kikerülő szakmunkások majd árajánlatot sem tudnak adni.

HVG: Most az a terv, hogy a gyakorlati oktatásba mind több céget vonnak be. Ez javíthat a szaktudás minőségén?

R.P.:  Amit Magyarországon duális képzésnek neveznek, az egyáltalán nem az, semmi köze a német ipari kultúrában kialakult rendszerhez. De nem is ez az egyetlen megoldás: Észtországban például, amely jóval előttünk jár az alapkészségek tekintetében, a magyarországinál is kisebb a gyakorlatra kihelyezett szakiskolások aránya, mert a képzés iskolai tanműhelyekben folyik. Az ottani munkaerőpiac ugyanis olyan kicsi, hogy nem képes felszívni a tanulókat. Magyarországon hasonló a probléma, mégis erőlteti a kormány a cégek bevonását, miközben nem támaszt magas követelményeket velük szemben. A költségvetés ráadásul kőkeményen szubvencionálja az erre vállalkozó cégeket. A GDP nagyon kis százalékát előállító kis- és középvállalati szektor a legnagyobb foglalkoztató, de ezek a cégek nem érik el azt az üzemméretet, hogy stratégiailag gondolkodjanak, nincsenek erőforrásaik a képzéshez – a saját továbbképzésükre sem költenek. Ha a pillanatnyi ösztönzők és rövid távú érdekeik alapján úgy ítélik meg, hogy érdemes tanoncot befogadni, akkor megteszik, de ez nem a német típusú, „befektetek a jövőbe” motivációjú hozzáállás.

HVG: Mi lesz az egyszer használatos szakmunkások sorsa?

R.P.: Sokan biztosan közmunkások lesznek, hiszen a szociális és a munkanélküliségi ellátások leépülnek. Vagy kénytelenek lesznek betanított munkát vállalni, hiszen nagy részük alkalmatlan arra, hogy más szakmát megtanuljon. Ezzel pedig kiszorítják onnan a képzetleneket. Ez a kiszorító hatás már most is rettentően erős, és drámaian meg fog nőni.

HVG: Ki fogja elvégezni a szakmunkákat?

R.P.: A legtöbb országban, ahol ilyen problémák felmerültek, a bevándorlók. De mi most éppen kerítést húzunk, hogy ne jöjjön be senki a határainkon belülre. Hamarosan óriási hiányunk lesz például jó hegesztőkből és ápolókból. Mert – ráadásul – a legtehetségesebbek külföldön találnak munkát. Most épp a vendéglátósok nincsenek elegen, mert elmentek. Minden ilyen folyamatban van egy inflexiós pont: amikor jelentős tömegek értesülnek arról, hogy külföldön jól lehet keresni, mint a folyadék, úgy áramlanak ki az országból.

HVG: Mit oldana meg a kilencosztályos általános iskola? Javítana a mai gyér alapkészségeken?

R.P.: Az egész ötlet éppen ebből a kudarcból fakad. Amióta az NGM elkezdte átvenni az iskolarendszerű szakképzést, nagy a nyomás a kormányra, hogy kezdjen valamit a szakképzés színvonalával. Az erőforrástárca bugyuta válasza ez a kilencedik év az alapfokú oktatásban, mondván: annyival több idő jusson az alapkészségekre. Pedig ahhoz, hogy az oktatás hátránykompenzációs szerepe már az általános iskolai szakaszban erősödjön, gyökeresen újra kellene gondolni azt a rendszert, amit 2010 után kiépítettek. A kilencosztályos iskola ötlete csak alibifoci. Ráadásul én azért is rettegek a bevezetésétől, mert ha a jelenlegi kormány kezd el ilyen horderejű átszervezést menedzselni, abból hatalmas káosz lesz. Eddig kétévente lépett meg hasonló mértékű átalakításokat, és egyértelműen bebizonyosodott, hogy képtelen bármit jól levezényelni. Egyelőre az sem jutott eszébe, hogy ha – mint állítólag tervezi – 2016-tól felmenő rendszerben vezetik be a kilencosztályos általánost, akkor lesz egy olyan év, amikor senki sem lép be a középfokú oktatásba, a következő évben pedig senki sem lesz másodikos.

HVG: Mi lehet mindennek a következménye?

R.P.: Egyrészt évről évre nagyobb lesz a pedagógushiány az általános iskolákban, másrészt ha valami tartósan alulfinanszírozott, egy ideig el lehet halasztani a szükséges karbantartásokat, fejlesztéseket, lehet buherálni, de Murphy törvénye szerint minden egyszerre fog összeomlani. Úgy saccolom, hogy ez 2016–2017-ben elkerülhetetlen lesz. Minderre pedig egyetlen válasz képzelhető el: drámai racionalizálási program. Általános iskolákat kell bezárni, el kell vinni a felső tagozatot más településekre. Már csak azért is, mert az első Széll Kálmán-tervben vizionált hatalmas kapacitáskivonás miatt olyan nagy volt az ellenállás, hogy az ilyen lépések egy részét elhalasztották.

HVG: Ismert az eddigi összevonások következménye?

R.P.: Gyanítható, hogy ez a folyamat közrejátszott a gettósodásban. A gettóiskolák száma nemcsak a szegregáció miatt nő, hanem azért is, mert a középosztály kezdi otthagyni a pocsék állami iskolákat, amelyek egye inkább a hátrányos helyzetűek gyűjtőhelyeivé válnak. Új jelenség, amit korábban csak a Balkánon tapasztaltam: családok hagyják el az országot azért, hogy a gyereküket tisztességes általános iskolába írathassák be. Már nem is középiskolásokról van szó, hanem általános iskolásokról. A magántanulókká nyilvánított gyerekek közül is azok száma nő a leggyorsabban, akik külföldön vannak, és a tanév végéig még nem iratkoztak ki az iskolából. Az állami iskolarendszer egyértelműen lepusztulóban van.

 

https://www.turizmusonline.hu/friss/cikk/a_minosegi_vendeglatas_oktatasert_lobbiznak

2015.07.14 23:29

A minőségi vendéglátás oktatásért lobbiznak

Múlt héten tartotta első taggyűlését a Vendéglátóipari Szakmai Oktatók Országos Egyesülete (VSZOE), melynek a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum adott otthont.

hirdetés

A tavaly júliusban megalakult szervezet több mint 1 éves előkészítő munka után került bejegyzésre és tudott összerendezni minden egyéb jogi feltételt működésének megkezdéséhez. Az egyesület elnöke Zsolnay Gábor Venesz-díjas mesterszakács, főiskolai oktató, az alelnökök Erdélyiné Kiss Rita, közgazdász tanár, cukrászmester, a Dobos C. József Szakiskola cukrász szakoktatója és Tóth Gábor, a Gödöllői Szakképző Magániskola gyakorlati oktatásvezetője.

 

fotó: Asztalos István, Oldalas magazin
fotó: Asztalos István, Oldalas magazin

Az eseményen a legkiválóbb szakemberek képviselték a szakmát az ország minden tájáról, ugyanis mintegy 50 gyakorló pedagógus vett részt a VSZOE ülésén azzal a céllal, hogy közösen kezdjenek el dolgozni a szakképzés fejlesztéséért és a vendéglátó szakképzésben dolgozó oktatók munkájának eredményességét segítő együttműködésért.

Az elmúlt egy évben leküzdendő jogi és technikai nehézségektől függetlenül azonban már az idei évben elindult a szakmai munka. Megalakultak a szekciók, azaz az Egyesület munkacsoportjai, melyek között megtalálható a szakács, pincér, cukrász, az élelmiszer-áruismeret valamint a vendéglátás gazdaságtan szekció is. Feladatuk elsősorban, hogy a szakoktatói hálózaton keresztül összegyűjtsék és elemezzék az egyes szakmák oktatásával kapcsolatban felmerülő legégetőbb problémákat, majd a szakmával, az állami, valamint a szakmai szervezetekkel egyeztetve megoldásokat dolgozzanak ki a jövőre nézve.

fotó: Asztalos István, Oldalas magazin
fotó: Asztalos István, Oldalas magazin

Az utóbbi években ugyanis többször alakították át a középfokú vendéglátó szakképzés számos elemét (szerkezetét, vizsgakövetelményeit, vizsgarendjét, a képzés tartalmát stb.). Sok oktatóval és hálózati szakemberrel történt beszélgetés során azonban az elnökség számára világossá vált, hogy nem helyi vagy regionális problémákkal állnak szemben, hanem sajnos az egész országot egységesen érintő problémákról van szó. A szervezet megalapítói az információgyűjtés és a helyzetelemzés után döntöttek úgy, hogy nekifognak egy szervező munkának és létrehoznak egy olyan szakmai szervezetet, amelyben összeadódhat az a tudás és erő, amely az oktatásban vagy az oktatásért tevékenykedő és az jövőért felelősséget vállaló kollégákban kézzelfoghatóan jelen van.

A taggyűlésen Zsolnay Gábor elnök úr ismertette az Egyesület fő céljait: Kifejtette: „Olyan érték elvű összefogás indukálására és működésben tartására van szükség, amely pozitív hátteret adhat a megfelelő minőségű szakember utánpótlás folyamatos biztosításához a hazai vendéglátásban. Ennek érdekében akarja az Egyesület a Magyarországon tevékenykedő vendéglátó szakoktatók és szaktanárok érdekvédelmét, szakmai munkájuk, önképzésük segítését szolgálni.”

fotó: Asztalos István, Oldalas magazin
fotó: Asztalos István, Oldalas magazin

Az utóbbi területen a tananyag tartalmának megújításán és fejlesztésén túl konkrét szakmai problémák felvetésével, elemzésével, a szekciókon belüli megbeszélésével kíván eredményeket elérni. Példaértékű gyakorlatként kívánják bevezetni a szakmai pedagógushálózaton belül egymás segítését hasznos tapasztalatokkal, módszertani tanácsadással, segédletekkel és oktatási anyagokkal. Tevékenységükkel a hatékony pedagógiai módszerek alkalmazását és a szakmai változásokat is követő tananyagfejlesztést is szolgálni akarják.

Az Egyesület már számos hazai szervezettel együttműködik (Vendéglátók Ipartestülete, Cukrászok Ipartestülete, Magyar Éttermi Mesterek Klubja) azonban folyamatosan keresi a párbeszéd lehetőségét más szervezetekkel és közvetlenül a szakma képviselőivel. Emellett érdemi együttműködésre törekszik a szakképzésért felelős hatóságokkal, valamint a Magyar Kereskedelmi és Iparkamarával. Kiemelten fontos feladatnak tartják a duális képzés keretén belül megoldandó szakmai gyakorlati oktatás tartalmának, módszereinek és gyakorlatának fejlesztését.

A taggyűlésen bemutatásra került a szervezet új weboldala a www.vszoe.hu oldal is, melyen nyomon követhetjük az Egyesület tevékenységét, aktuális rendezvényeit, híreit.

Ördög Ágnes
a szerző cikkei
 
(forrás: Vendég & Hotel Online, VSZOE)

 

Oldalasmagazin

2015.07.09 21:15

Taggyűlést tartott a Vendéglátó Szakmai Oktatók Országos Egyesülete (VSZOE)

 

A Vendéglátó Szakmai Oktatók Országos Egyesülete (VSZOE) a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum óbudai épületében tartotta meg első taggyűlését.

A taggyűlésre az egész országból érkeztek a szakoktatók, akik immáron rendes tagjai a fent nevezett, hivatalosan is bejegyzett egyesületnek.

Az VSZOE főként a szakmai oktatás problémáit kívánja orvosolni, annak színvonalát igyekszik emelni, valamint lobbi tevékenységet kíván folytatni a döntéshozatalban, céljai elérése érdekében.

Tóth Gábor

A tegnapi gyűlésen a tagságot Tóth Gábor köszöntötte, aki az Egyesület alelnöke. Ismertette megalakulásuk gyötrelmeit a honi bürokrácia útvesztőjében, majd beszélt eddigi eredményeikről.

„Az érdekvédelem helyett nevezzük inkább értékvédelemnek, amit igyekszünk elérni, mert a szakmában még meglévő, fellelhető értékeket kell, hogy átmentsük az utókor számára!” – fogalmazott elég határozottan Zsolnay Gábor, a VSZOE elnöke.

Zsolnay Gábor

Megköszönte a viszonylag nagy számban jelen lévő oktatók fáradozásait, hogy a hőség ellenére ilyen szép számban megjelentek, valamint ismertette a szakképzés jelen állapotát. Beszélt a vendéglátóipari képzéssel kapcsolatos munkacsoport feladatairól, és a tervezett, hamarosan bevezetésre kerülő mindenkit érintő változásokról.

Ezt követően Erdélyiné Kiss Rita kapott szót, és ismertette a VSZOE cukrászattal kapcsolatos terveit, valamit a www.vszoe.hu –címen, a mai naptól elérhető honlapjukat is bemutatta. Elmondta, hogy hamarosan újabb fejlesztéseket eszközölnek, hogy az oktatási segédleteket, és a hasznos információkat meg tudják a tagjaik között osztani, ezzel is elősegíthessék az oktatás színvonalának emelését.

Erdélyiné Kiss Rita

A tagság elfogadta azt a tervezetet, hogy minden év tavaszán és őszén tartják a mostanihoz hasonló rendezvényüket.

A zárszóban Zsolnay Gábor megkérte a VSZOE tagjait, hogy mostantól aktiválják magukat és minél több oktatót győzzenek meg arról, hogy csatlakozzon kezdeményezésükhöz.

 

A magam és az Oldalas magazin részéről ezúton is köszönöm a meghívást, valamint a finom ebédet. Sok sikert kívánva, bízom benne, hogy a jövőben sikerül kialakítanunk a médiapartnerséget!

<< 2 | 3 | 4 | 5 | 6 >>